Przeprost w stawie garstkowym
-
Klinika Weterynaryjna dr n. wet. Dariusz Niedzielski
-
1
Istnieją trzy popularne formy schorzenia stawu nadgarstkowego powodujące jego przeprost.
Pierwsza forma pojawia się u szczeniąt i dotyczy nieprawidłowości w rozwoju więzadeł wspierających staw nadgarstkowy. Chore szczenięta chodzą krokiem bardziej podobnym do chodu niedźwiedzia niż psa. Dochodzi w tym wypadku do nadmiernego poszerzenia szpary stawowej. Najczęściej schorzenie dotyczy obu nadgarstków, a w niektórych skrajnych przypadkach dotyczy również tylnych kończyn w stawach stępowych. U szczeniąt również w wyniku długotrwałego unieruchomienia tej okolicy opatrunkiem zewnętrznym (bandaż), dochodzi do rozluźnienie wiązadeł stawu, co doprowadza do nadmiernego przeprostu nadgarstka. Wtedy schorzenie dotyczy tylko tej zabandażowanej nogi.
Druga forma choroby nadgarstka jest wynikiem urazu. Istnieją różne stopnie uszkodzenia wpływające na wielkość skręcenia nadgarstka. Stopień osłabienia i obrzęk tkanek miękkich jest zależny od ciężkości urazu. Psy takie wykazują nieprawidłowość postawy z niewłaściwym odchyleniem stawu.
Trzecia forma uszkodzenia nadgarstka jest formą zwyrodnieniową. Zwykle stopniowo pogłębiające się zwyrodnie porowadzi do całkowitego złamania. Istnieje tendencja występowania w jednym lub obu stawach. Problem ten dotyka starszych psów i jest szczególnie powszechny u psów ras Collie.
Niektóre choroby układowe takie jak poliartritis wpływają na stan stawu nadgarstkowego, jak również na inne stawy przednich i tylnych kończyn psów i kotów.
Diagnostyka
Diagnostyka schorzenia opiera się o badanie ortopedyczne przez lekarza weteryanarii chirurga, w celu oceny charakteru jednostki chorobowej, nastepnie wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich u psów poddanych sedacji lub znieczuleniu ogólnemu. Często wykonuje sie zdjęcia rtg nagarstka w pozycji pełnego przeprostu. Badanie rentgenowskie pomaga w ocenie uszkodzonych struktur więzadłowych, a przede wszystkim ułatwia podjęcie decyzji o jak najlepszym, odpowienim leczeniu twojego psa. W niektórych przypadkach wykonuje sieę dodatkowe szczegółowe procedury diagnostyczne jak CT i MRI.
Leczenie
W zależności od przyczyny przeprostu nadgarstka wprowdza sie odpowiednie leczenie. W przypadku przeprostu rozwojowego, czy zwichnięcia wydaje się odpowiednim leczeniem zastosowanie zewnętrznego opatrunku np. szyn usztywniających czy bandażowania. W ostatnim czasie pojawiły się specjalistyczne ortezy, umożliwiąjące codzienne użytkowanie, można je łatwo zdjąć i założyć bez obawy o odleżyny czy urazy tkanek miękkich w wyniku długotrwałego stosowania. W przypadku ciężkich uszkodzeń, skręceń i chorób zwyrodnieniowych jedynym prawidłowym leczeniem jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego tzw. artrodezy stawu garstkowego. Polegającej na połączeniu (fuzji) kości kończyny przedniej przedramienia z kośćmi śródręcza przy użyciu kombinacji płytek i śrób chirurgicznych.
Należy pamiętać, iż w całym procesie leczenia niezbędna jest profesjonalna opieka rehabilitanta.
Skontaktuj się z nami
Klinika Weterynaryjna
dr n. wet. Dariusz Niedzielski
ul. B. Krzywoustego 105/22
51-166 Wrocław
tel. 71 700 04 73
e-mail: lp.atokiaspakinilkajcpecer
Pracujemy 24 h / 7 dni w tygodniu